Jak działa generator dymu do wędzarni?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem wędzarni elektrycznej z generatorem dymu lub nie wiesz jak działa nasz uniwersalny dymogenerator do wędzarni to właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy poniższy artykuł. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz wędzić albo już masz doświadczenie to właśnie tutaj znajdziesz dokładnie opisany proces wytwarzania dymu.

Nie martw się, wędzenie jeszcze nigdy nie było prostsze!

 

Jak wytworzyć dym w generatorze dymu?

1. Zasyp wytwornicę dymu zrębkami wędzarniczymi. Zrębki to kawałki drewna w wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów uzyskiwane z obróbki drzew liściastych. Przy zakupie wędzarni elektrycznej z generatorem dymu lub uniwersalnej wytwornicy dymu znajdziesz w paczce także zrębki wędzarnicze.
  Zrębki wędzarnicze do wędzarni elektrycznych Thermowind
  2. W celu rozżarzenia zrębków wystarczy włączyć grzałkę wytwornicy. Po zamknięciu pokrywy i odczekaniu około 15 minut, zrębki na powierzchni rusztu zaczną się żarzyć i wydzielać dym, który jest zasysany do komory wędzarniczej – w tym momencie grzałkę należy wyłączyć, ponieważ proces żarzenia będzie się utrzymywać.
  3. Zmiana pozycji suwaka wentylatora pozwala na regulację ilości dopływu powietrza w wytwornicy oraz podciśnienia zasysającego dym do komory. Wytwornica od tego momentu będzie wytwarzać dym potrzebny do procesu wędzenia, a spalone (spopielone) zrębki wpadną do zbiornika. A drgania wytwornicy wspomagają płynne zsuwanie się zrębków do strefy żarzenia (nad rusztem) oraz opadanie popiołu.

  4. Temperatura wewnątrz komory wędzarniczej może być ustawiona za pomocą mechanicznego lub elektronicznego (w zależności od modelu) regulatora temperatury. Za pomocą przysłony komina możliwe jest także ograniczenie ciągu kominowego.

  5. Jeden zasobnik wystarcza na około 4-6 godzin wędzenia w zależności od zrębków, warunków atmosferycznych i intensywności dymu. 

   

  Filmik instruktażowy

  Poniżej podsumowaliśmy wszystkie wyżej wymienione punkty w krótkim filmiku informacyjnym. 

   

   

   

  Podsumowanie

  Generatory dymu są całkiem proste w obsłudze i nadają się dla osób rozpoczynających przygodę z wędzeniem, jak i dla ekspertów w wędzeniu! Teraz musisz tylko wybrać odpowiedni przepis, aby cieszyć się niepowtarzalnym smakiem domowych wyrobów wędzarniczych.

  Różne rodzaje drewna z jakiego powstały zrębki mają wpływ nie tylko na kolor wyrobów, ale także ich smak. Wypróbuj przeróżne zrębki i daj nam znać w komentarzu, które wyroby Ci najbardziej smakowały.

  Masz jeszcze pytania? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy. Chętnie pomożemy Ci dalej!

   

  Powrót do blogu

  Zostaw komentarz

  Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.